Anasayfa / Beslenme Diyet / Alkali diyeti ile fazla yağlardan kurtun
diyet Alkali diyeti ile fazla yağlardan kurtun Alkali diyeti

Alkali diyeti ile fazla yağlardan kurtun

Diyeti sağlıklı bir şekilde yapmak yararımızıa olacaktır. Kızartma ve hamur türü yerine doğal besinler tüketmek vücudumuzu dengede tutacaktır.

 

Sağlıklı şekilde zayıflamak için Alkali diyetinden yararlanabilir ve vücudunuzda bulunan asitlere karşı savaş açabilirsiniz.

Alkali diyetinin amacı vücutta yer alan asit değerlerini alkali seviyesine çevirmektir. Sağlıklı beslenmeye çok da dikkat edemediğimiz günümüzde asıl sorun alınan aşırı kilolar ve sağlıklı bir şekilde zayıflayamamaktır. Alkali diyeti bunun için çok fazla gündemdedir ve artık insanlar bu konuda daha bilinçli hareket etmektedirler. Beslenme düzensizlikleri istenmeyen kiloları da beraberinde getirmektedir. Alınan kiloların sağlıksız şekilde verilmeye çalışılması ise pek çok ciddi sağlık sorununu meydana getirmektedir. Son yıllarda fastfood gıda tüketiminin arttığı bilinmektedir.

 

Yeme düzeni tamamen hızlı ve en çabuk hazırlanan gıdalarla sağlanmaktadır. Kızartmalar, hamur işleri bu beslenme türlerindendir. Ancak sürekli bu besinlerle beslenmek vücudun yıpranmasına, kilo alımına ve daha ciddi sağlık problemleri yaşanmasına sebep vermektedir. Vücudun bir Ph dengesi vardır.

 

Kızartma, fastfood tarzı yiyeceklerle asit oranı yükselmektedir. Oysa vücudun Ph dengesinin korunması son derece önemlidir. Vücudu asitli gıdalarla doldurmak halsizlik yaşanmasına neden olmaktadır. Ortaya çıkan vücutta halsizlik belirtileri ile birlikte de sinirlilik ve depresyon gibi daha ciddi sağlık sorunları baş göstermektedir.

Vücutta asidik değerleri artıran gıdalara örnek olarak, süt ürünleri, yumurta, beyaz şeker, un, tatlandırıcılar, kahve, çay, mısır şurubu, sigara, alkol ve kızartılarak hazırlanmış yiyecekler verilebilir.

 

Vücudun alkali değerlerini artıran yiyecekler ise, zencefil, zerdeçal, ıspanak, salatalık, karpuz, kekik, nane gibi gıdalardır. Sağlıklı yaşam için alkali diyetinin önemi büyüktür. Çünkü vücuda sürekli asitli gıdalarla beslemek, yorgunluğun yanı sıra baş ağrısı, depresyon sorunları, asit artışına bağlı olarak midede yanma gibi çok daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sürekli pilav, makarna gibi yemekler yemek de damar hastalıkları başta olmak üzere şeker hastalığı gibi pek çok hastalığın oluşmasını tetiklemektedir.

Alkali diyet ile birlikte hazırlanan alkali su ile de sağlıklı beslenmenin önü açılabilir.

 

Evlerde kolayca hazırlanabilecek bu su ile vücudun Phh dengesi korunabilir. 1 litre suya yarım yemek kaşığı karbonat koyup karıştırsanız alkali su elde etmiş olursunuz. Ispanak, kayısı kompostosu, rezene çayı, enginar, kabak gibi yiyecekler alkali yiyecekler arasındadır ve bu gıdalarla vücudunuzu asitlerden koruyabilirsiniz. İşlenmiş şeker ve tatlandırıcılar, et ve süt ürünleri ise asit oluşturucu gıdalardır. Bu tür gıdalarla beslenmek vücudun direncinin azalmasına neden olmaktadır. Bu da beraberinde diğer hastalıkları getirmektedir ve buna bağlı olarak en sık görülen hastalık ise diyabettir. Sürekli asidik gıda ile beslenmek vücudu hastalığa karşı dirençsiz hale getirir. Asidik beslenme düzeni, kök sebzeler, turpgiller, yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, kırmızı biber, limon tüketerek daha düzgün bir duruma sokulabilir.

 

Bir besinin asidik mi, alkali mi olduğunu anlamak için ise Ph derecesine bakmanız yeterli olacaktır. 0-6 arası asidik, 8-14 arası ise alkali olduğunu anlayabilirsiniz. Tükettiğiniz gıdalar daha çok asidik besinler ise aşırı kilo alımına bağlı olarak sağlık sorunları yaşama riskiniz çok daha yüksek olmaktadır. Alkali diyeti ile vücudunuzda bulunan fazla yağlardan kurtulurken aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarından da kurtulabilirsiniz. Sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat ederek, sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durarak kolayca uygulayabileceğiniz alkali diyet bir nevi vücudunuza yaptığınız yatırım demektir. Alkol ve sigara bırakma içinbir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır.

Sağlığınızı riske atacak diğer zayıflama yöntemleri yerine alkali diyet uygulamak, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Çok kısa sürede etkisini gösteren alkali diyet ile kısa sürede form tutabilir günlük yaşantınızda daha zinde olmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

 

 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Basen Eriten Yiyecekler   

Kilo alırken ilk olarak basen ve göbek bölümü yağlanır.  Bu alandaki yağları gidermek için bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir