Anasayfa / Sağlık / Aşırı Terleme Tedavi yöntemleri
Aşırı Terleme Tedavi yöntemleri terleme 660x330

Aşırı Terleme Tedavi yöntemleri

Terleme insanlarda doğal olarak gözlenirken aşırı terleme rahatsızlık uyandırabiliyor. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin ‘sem patetik’ denilen kısmının çalışması ile ilgili olup türk toplumunun %1’inde bu sistem aşırı derecede çalışıyor. Özellikle stresli durumlarda aşırı çalışan bu sistemin rahatsızlığı kış aylarında minimum oluyor.

tiroit bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezlerin aşırı çalışmasından kaynaklanan bazı rahatsızlıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar aşırı terlemeye yol açabiliyor.

RUHSAL VE FİZİKSEL SORUNLARA SEBEBİYET

bakteri üremesini kolaylaştırdığı için aşırı terleme, koltuk altlarında koku, ellerde yapışkanlık ayaklarda hem koku hem ayakkabı rahatsızlığı gibi faktörlere sebep olabiliyor. Terleme bu gibi durumlarda hem rahatsız ediyor hem de yapılan işlerdeki motivasyonu azaltabiliyor. Motivasyon düşüklüğündeki endişe ise daha fazla terlemeye yol açabiliyor.

TERLEME NEDENİNİN SAPTANMASI

tedaviye başlamadan önce nedeninin saptanması gerekiyor. Bu sorunu yaşayan kişinin öncelikle kilo durumu araştırılıyor. Aldığı ilaçlar gözden geçiriliyor. hastanın menopozda olup olmadığı inceleniyor.endokrinoloji uzmanının yapacağı inceleme sonucu tiroit bezlerinde de bir sorun çıkmazsa hastanın doğuştan sem patetik sinir sisteminin aşırı çalıştığı ortaya çıkıyor
UYGULANAN YÖNTEMLER

İYONTOFOREZ:Bu yöntemle küçük su banyosu içinde hastaya hafif elektrik akımı veriliyor. Sık tekrarlanması gereken bu yöntemde hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda tedaviye cevap alınabiliyor.

BOTOLİNUM TOKSİNİ: özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılan bir madde olan botolinum toksini, aslında doğal bir zehir olup tıpta uzun yıllar kullanılmıştır. Ter bezleri sinirlerini felç eden bu madde terlemeyi 3-4 kat azaltabiliyor fakat 6 yada 12 ayda bir tekrar edilmesi gerekiyor.

CERRAHİ TEDAVİ: Ellerdeki ve yüzlerdeki aşırı terleme için önerilen tedavi şeklidir. Koltuk altından bir delik açılıp akciğerler bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesiliyor. Ellerde %99 başarı elde edilirken ayaklardaki terleme için bel bölgesindeki sinirlerin kesilmesi gerekiyor

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir