Anasayfa / Beslenme Diyet / Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama
Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama kilo vermek 660x330

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama

 

Kilo verme amaçlı kalorisi kısıtlanmış gıdalar bilimsel çalışmalarda klasik diyet listesi ile karşılaştırıldığında çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

 

Uzun yıllardır kullanılan klasik diyet listesi son zamanlarda popülaritesini kaybetmektedir. Alternatif yöntemler ile yapılan çalışmalarda kilo verme amaçlı kalorisi kısıtlanmış gıdaların faydaları öne çıkmaktadır. Dezpack Dietto kalorisi kısıtlanmış, öğünler yerine geçen bir beslenme takviyesidir. Etkisi kanıtlanmış bir zayıflama yöntemidir.

5 Senelik Veriler

2018 yılında yayınlanmış 2777 hastanın 5 senelik verilerinin paylaşıldığı bu çalışmaya katılmış obez kişiler öğün değiştirme programı kapsamında kalorisi kısıtlanmış gıda takviyeleri kullanıyor. 5 yılın sonunda kalorisi kısıtlanmış gıda takviyesi kullanan hastalarda hem istatiksel olarak anlamlı kilo değişimi saptanmış, hem de ideal kilolarını uzun süre koruyabilmişlerdir.

Standart Diyet Listesi mi? Dezpack Dietto mu?

2017 yılında yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan iki gruptan birine standart kilo verme diyet listesi uygulanırken, diğer grubun iki öğünü kilo verme amaçlı kalorisi kısıtlanmış gıdalar ile değiştiriliyor. İki haftanın sonunda ikinci grupta hem kilo verme hızında, hem de vücuda giren vitamin ve mineralde artış tespit ediliyor.

Daha Az Kolesterol, Daha Çok Lifli Gıda

Aşırı kilolu veya obez 2300 Tip 2 diyabet hastasının katıldığı, hastaların diyet kalitesinin değerlendirildiği, 2014 yılında yayınlanmış bir çalışmada katılımcılar 2 kolda incelendi. Birinci koldaki hastalara yaşam tarzında değişim adı verilen kilo verme amaçlı kalorisi kısıtlanmış gıdalar veriliyor. Diğer gruba ise diyabet ve beslenme eğitimi verildi fakat beslenme davranışlarında bir değişiklik yapılmadı. Kalorisi kısıtlanmış ürünler ile hazırlanan diyet listesi kullanan hastaların 1 sene sonunda daha az kolesterol ve daha çok lifli gıda tükettiği görülmüştür ve anlamlı kilo kaybı saptanmıştır.

Kiloda ve Açlık Hissinde Azalma

111 hastalık 2013 yılında yapılmış bir çalışmada katılımcılara 15 hafta boyunca günde 3 defa çalkalanarak içilen sıvı gıda veriliyor. Yanında az kalorili normal gıdadan oluşan bir diyet listesi veriliyor. 15 hafta sonunda isteyenler öğün değiştirmeye devam edebiliyor. Hastalarda kiloda azalma, açlık hissinde azalma ve kilo kontrolü davranışlarında iyileşme olduğu saptanmış.

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama Alkali diyeti

Başarılı Sonuçlar

Benzeri çalışmaların sayısını arttırmak mümkün. Hepsinde ortak sonuç; Kalorisi kısıtlanmış gıdalar ile yapılan diyet listesi uygulayan hastalarda açlık hissiyatı ortadan kayboluyor, hedef kiloya erişmeye yardım ettiği gibi kilo korunmasında da etki görülüyor.

EFSA Avrupa Gıda Güveliği Otoritesi’nin 2015 yılında kilo verme amaçlı kalorisi kısıtlanmış ürünler ile ilgili bir rapor yayınlamıştır. Tüm çalışmalar ve otoritelerin yayınları ile kilo verme amaçlı kalorisi kısıtlanmış gıdaların etkinliği ve faydaları ispatlanmış oluyor. Hazır diyet listesi kullanmak yerine kalorisi kısıtlanmış ürünler güvenle tercih edilebilir.

 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Basen Eriten Yiyecekler   

Kilo alırken ilk olarak basen ve göbek bölümü yağlanır.  Bu alandaki yağları gidermek için bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir