Anasayfa / Sağlık / Bilinçli alışveriş, Bilinçli tüketici Yapılması Gerekenler
Bilinçli alışveriş, Bilinçli tüketici Yapılması Gerekenler hem tabiati hem butceyi bilincli alisveris kurtarir 1558313295 640x330

Bilinçli alışveriş, Bilinçli tüketici Yapılması Gerekenler

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ, BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

Bilinçli tüketici;

Bir mal veya hizmeti satın alırken hakikat gereksinimlerini göz önünde tutarak ondan en üst düzeyde yarar sağlamayı amaçlar;

Bunun için planlı alışveriş yapar;

Sağlıklı, güvenli, etrafa saygılı ürünü tercih etme özelliğini taşır;

Benzerleri arasından yerli olanı seçer;

Alışverişin nesnesi değil öznesi olduğunun bilincindedir;

Yüksek kalitedeki mal veya hizmetleri en uygun ücrete alır;

Ücret, zaman, enerji benzeri kaynaklardan üst düzeyde yararlanabilme olgunluğuna erişmiştir;

Bir ayıplı mal veya faaliyete satın aldığında ise hakkını arar;

Ve örgütlü meydana gelen tüketicidir.

Basit Bir Alışveriş Planı

  1. Öncelikle hakikat gereksinimlerinizi saptayınız. Alışverişe çıkmadan öncelikle bizim için en önemlisinden başlayarak bir gereksinim sıralamasına gitmek ifade edilecek ilk işimiz olmalıdır.
  2. Alışveriş planınızı satın alınacak ürün, mal ve hizmetlerin; çeşit, fiyat, kalite, kullanım özellikleri, garanti, yedek parça, servisleri ile ilgili bir ön piyasa araştırmasına dayandırarak yapınız.
  3. Kullanabileceğiniz gelir ve diğer kaynakların miktarını tespit edilip, bunların kullanımını planlamadan alışverişe çıkmamalıyız.
  4. Mesela bir araba alacaksanız, otomobili olası olduğunca otomobile talebin en az olduğu kış aylarında almanın; evinizin kombi tesisatını ise yaz aylarında yaptırmanın uygun olacağını planlayınız.
  5. Alışveriş için en uygun vakti belirleyerek, gün içinde en tenha saatlerde alışveriş yapınız. Alışveriş yoğunluğunuzu ay başı mahaline ay sonuna kaydırmanın, alışveriş koşulları ve fiyat tarafından avantajlı olacağını unutmayınız.
  6. Mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın. Böylelikle alışveriş planınız dışarısında harcama yapmanızın önüne geçeceğiniz benzeri, hata şeyi, hata miktarda almayı önleyerek kaynak ve zaman savurganlığını da önlemiş olursunuz.

Alışverişte Dikkat Edilecek Konular

Alışverişi artırmak için satıcılar tarafından tüketicilere çeşitli kampanyalar, promosyonlar, ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Ayrıca, alışverişi artırmak için alışveriş ortamını özel olarak yapılandırmakta, renklerden, çalınan müzikten ve çeşitli aromatik kokuların yararlanmaktadırlar. Diğer yandan alışverişte tüketicilerin ruh hali önem taşımaktadır.

 Plansız, hesapsız alışveriş yapmamak için alışverişe; yorgun, aç, üzgün ve bozuk bir ruh haliyle çıkmayınız.

 Tüketimde müziğin etkisi olduğunu unutmayınız . Çalınan müzik, insanların zaman algılamasını genişletebilir ya da kısaltabilir. Reyonlarda kullanılan hızlı müzik alışverişi aceleye getirip bir an önce bitirmeniz duygusunu verebilir. Bu durumda müziğin etkisiyle ürünü incelemeden alışveriş yapmamaya dikkat ediniz. Özellikle indirim dönemlerinde çalınan hızlı müziğin etkisiyle kusurlu malların gözden kaçırılabileceğini unutmayınız.

 Restoranlarda kullanılan ağır, romantik ve dinlendirici müziğin amacının insanların daha uzun süre oturarak daha fazla yemek

çeşidinin tüketilmesini sağlamak olabileceğini düşününüz. Bu çeşit müziğin sergi ve kitapçılarda da, kişinin ürünle beraberlik süresini ve inceleme, araştırma olanağının artırılarak satışların yükseltilmesini sağlamak olabileceğini

 

unutmayınız. Günümüzde bir çok firma renklerin tüketim ile ilgisini kullanmaktadır. Renklerin bilinçaltımızı yönlendirdiğini; gıda ürünlerinde iştah açması açısından kırmızının tercih edildiğini, özellikle bazı ünlü fast food (hızlı yiyecek) firmaları kırmızıyı tabelalarında kullanmakta olduğuna dikkat ediniz.

 Mavi enginlik ve derinliğin yeşil ise huzur denge ve güvenin rengidir. Bu nedenlerle huzurlu, dengeli ve güvenli bir şekilde beslenmek isteyen kişilerin tercihi olan Light gıda ürünlerinde satışı artırabilmek için yeşil ve mavi tercih edilmekte olduğunu unutmayınız.

 Ürünlerin reklam ve promosyonlarından, o ürünün uluslar arası bir marka taşımasından etkilenmeden; fiyat, kalite, güvenlik, uygunluk, işlevselliği, yedek parçasının bulunması ve ucuzluğu, servislerinin varlığı ve sıklığı, garanti süresi hakkında piyasa araştırması yapınız.

 Alışveriş için makul ölçüde çeşit bulunan market, mağaza ve pazarlardan yaparak seçerek “seçme hakkınızı” rahatça kullanmaya dikkat ediniz.

 Benzerleri arasından yerli olanı seçmenizin ülke ekonomisine katkı sağlayacağını; bunun da yeni iş ve yatırım olanakları yaratarak, yurt kaynaklarının etken bir şekilde kullanılmasına, böylece yurt ekonomisinin güçlenmesiyle refahın sağlanmasına katkıda bulunacağını unutmayınız.

 Beyaz eşya, otomobil vb. dayanıklı tüketim mallarının Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılmasına, garanti koşulları ve süresine, az yakıt ve enerji tüketmesine, TSE markasının varlığına, yaygın bir servis ağı olmasına, gıda ürünlerinin ambalajında üretim tarihi ve son kullanma tarihinin olmasına, mümkünse gıda katkı maddesi taşımayan, genetik yapısı değiştirilmemiş doğal, ekolojik ürünleri tercih etmeye, sebze ve meyveyi mevsiminde tüketmeye, üretimi sırasında çevreye saygılı olan ürünler ile ambalajı dönüşümlü, doğayı kirletmeyen ürün almaya dikkat ediniz.

 Tartı ölçü ve aletlerinin doğru tarttığına dikkat ediniz. (Alışveriş kilo, gram kullanılan terazi ile yapılacaksa, terazinin her iki kefesinin de boş olduğu durumda dengede durduğuna, tartım sırasında ürünün terazinin kefesine hızla bırakılarak kefenin bir anda aşağıya düşürülmemesine dikkat ediniz. Diğer mekanik tartı aletlerinin ölçü ve ayarlarının yapılıp yapılmadığına ilişkin belgesini sorunuz).

 Alışverişlerinizde kredi kartı kullanacaksanız mutlaka aybaşında

harcama tutarının hepsini birden ödeyip ödeyemeyeceğinize çok dikkat ediniz.

 Kasa fiyatı ile raf, reyon, etiket fiyatı arasında fark olup olmadığına dikkat ediniz. Bu durumda yasal olarak tüketici lehine olan fiyatın geçerli olduğunu unutmayınız.

 Unutmayınız ki satın aldığınız bir ürünü nereden, ne zaman ve kaça aldığınızı kanıtlayamazsanız ayıplı mallara karşı hakkınızı da arayamazsınız. Alışverişlerinizde mutlaka fiş veya fatura alınız.

 Yine unutmayınız ki satıcının amacı ürünü satmaktır. Dolayısıyla satıcının söylediklerinden ziyade kendi araştırmanız sonucu edindiğiniz bilgiye itibar ederek alışveriş yapınız.

Ticaretin kar etmekten geçtiğini, bilinçli ve yararlı bir alışveriş yapabilmek için, bütün reklam, promosyon, kampanya vb. yönlendirmelere karşın daima; “Ben ne istiyorum?” “İhtiyacım var mı; ne kadar ?” “Alım gücüm ne?” sorgulamasını yapma alışkanlığını kazanmamız gerektiğini ve aynı alışkanlıkları çocuklarımıza da kazandırmamız gerektiğini hiç unutmayınız…

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir