Anasayfa / Sağlık / Ciğerde Su Toplama Belirtisi ve Tedavisi
Ciğerde Su Toplama Belirtisi ve Tedavisi akci  er

Ciğerde Su Toplama Belirtisi ve Tedavisi

Ciğerde Su Toplaması Tedavisi: Tıp dalında plörezi olarak isimlendirilen akciğer su toplaması, akciğeri çevreleyen zarın iltihap kapması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Akciğerde su toplaması tedavisi hastadan hastaya kadar istikrarsızlık gösterir. Hastanın durumuna özel olarak ciğerde su toplaması tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına karar verilir.

Ciğerde Su Toplaması Tedavisi

Tıp dalında plörezi olarak isimlendirilen akciğer su toplaması, akciğeri çevreleyen zarın irin kapması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Akciğerde su toplaması tedavisi hastadan hastaya tarafından değişkenlik gösterir. Hastanın durumuna özel olarak ciğerde su toplaması çare yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına karar verilir.

Akciğerde Su Toplanması Nedenleri

Kalp ve böbrek yetmezliği

Ciğerde su toplaması nedenleri başında yürek ve böbrek yetmezliği geliyor. Kalp ve böbrek yetmezliği olması durumunda akciğer basıncında değişiklik laf konusu oluyor ve dengeler bozuluyor.

Zatürre

Bir diğer neden ise, zatürredir. Akciğerde değişken birikmesi zatürre hastalığı esnasında yok, geçmesi durumunda ortaya çıkar.

Kanser

Kanser hastalarında da çoğu kez görülen bir sorundur, ciğerde su toplanması. Bunun nedeni ise, damar geçirgenliğinin artmasına bağlı olarak ciğerde su toplaması sorunu kendini göstermektedir.

Fazla soğuğa maruz kalma

Aşırı soğuğa maruz kalma durumunda da akciğer zarında sorunlar ortaya çıkabiliyor ve zamanla plevra içinde sıvı birikimi meydana geliyor.

Ciğerde Su Toplanması Belirtileri

Akciğer genişlemesi Solunum sıkıntısı yaşama Öksürük Yüksek alev Üşüme ve titreme

Akciğerde Su Toplanması Tedavisi

Akciğerde su toplanması sorunu eğer vaktinde tedavi edilmez ise, akciğerlerin sönmesine yol açabilir. Yaşamsal bir tehlike içeren bu rahatsızlık önemsenmeli ve çare için geç kalınmamalıdır. Tedavide başlangıçta antibiyotik kullanımı yer alır. Enfeksiyonlu sıvının cerrahi işlemler göğüsten akıtılması da sağlanır.

Göğüsten su akıtılması işleminden yaklaşık 1-2 ay sonradan hasta bitmiş yoklama için çağrılır. Ciğerde su toplaması tedavisi ardından bir takım hastalarda akciğer kalınlaşması ortaya çıkar, bağışıklık sistemi zayıflar. Bu tür durumlarla karşılaşılırsa eğer ilaç tedavisine başlanır. İlacın etki etmediği durumlarda ise cerrahi operasyonla göğüs zarı soyulur.

Akciğerde su toplamasına neden olan faktörler tespit edildikten sonradan sorunu gidermeye karşın çare işlemleri ile, hasta sağlığına kavuşması için en uygun tedavi metotları uygulanır ve ilaçlar reçete edilir.

https://www.e-kutuphane.com.tr/

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir