Anasayfa / Beslenme Diyet / Çocukların beslenme çantasında neler olmalı?
Çocukların beslenme çantasında neler olmalı? beslenme canta 640x330

Çocukların beslenme çantasında neler olmalı?

Okulların açıldığı şu günlerde çocuklarımızın  beslenme çantasına  ne koyacağınız konusunda  çelişkide mi kaldınız ? Hangi  yiyecek gruplarından  gıdaları koymalıyız  ki dengeli  bir şekilde beslenmeye devam etsin onlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle çocuğunuza hazırlayacağınız beslenme çantasında her gruptan yiyecek bulunmalıdır. Mesela , protein grubundan köfte , tavuk , yumurta. Karbonhidratlar grubundan ekmek , pilav , makarna , sandviç . Süt grubundan ayran , süt , meyve suyu ve son olarakta meyve veya salatayı tercih edebiliriz.

Örneğin , bir hambuger yanında  ayran yanında da bir elma yemek kan şekerini dengeler. Ve diğer yiyeceklere oranla  çocuğunuzu daha tok tutar. En önemlisi  daha sağlıklı beslenmiş olur.

Çocukların beslenme çantasında kısacası her gruptan gıda  ve sağlıklı yiyecekler bulundurmalıyız.

Bebek beslenmesi çok önemli ve özel bir durumdur. Her anne çocuğunun iyi beslenmesini ister. Bebeğin doğumundan sonra yetmeyen anne sütünün dışında bebek mamaları ile  bebeğin gelişimi desteklenir.  Hazır satılan mamaların  doktor kontrolü ile  alınıp yedirilmesi önemli rica olur. Çünkü  herhangi bir mama bebeğinize zarar verebilir. Diğer yandan bebeklerimize sebze  , püreler yaparken   özellikle organik yiyecekleri tercih etmeliyiz. Tarım ilaçlarından , katkı malzemelerinden uzak  sebzeleri araştırın. Sebzeleri seçtikten sonra  diğer önemli bir aşama ise  sebzelerin pişirilme yöntemidir. Sebzeleri uygun olduğunca  su koymadan pişirilmesi tercih ediliyor. Su koyup ta pişirilen yiyeceklerde vitaminlerin yok olduğunu gözlenmiştir.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Glisemik İndeks Diyeti ile Zayıflama

Düşük glisemik indeksli beslenmek genel sağlık açısından son derece faydalıdır. Çünkü kan şekerinin  dengede kalması ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir