Anasayfa / Beslenme Diyet / Glisemik İndeks Diyeti ile Zayıflama

Glisemik İndeks Diyeti ile Zayıflama

Glisemik İndeks Diyeti ile Zayıflama deteks 300x165

Düşük glisemik indeksli beslenmek genel sağlık açısından son derece faydalıdır. Çünkü kan şekerinin  dengede kalması zayıflamayı kolaylaştırır.

Neden Düşük Glisemik İndeks

Zayıflama  sürecinde uygulanması en sağlıklı diyetlerden biri glisemik indeks diyetidir. Bunun temel nedeni, kan şekerini dengede tutan yiyecek, içecekler alınması ve bu şekilde yağlanmayı engellemektir. Hızlı kan şekerinin yükselmesi demek, yağlanma hızının artması ve kilo alımı demektir. Çünkü insülin salgısı bir noktadan sonra yetmeyecektir. İnsülin az salgılandığı zaman da zayıflama  yavaşlar. Ayrıca glisemik indeksi düşük yiyecekler sizi çok daha uzun süre tok tutar. Nişasta, yapay şeker içermeyen yiyecek içeceklerin geneli glisemik indeks  bakımından yüksektir.   Bu nedenle glisemik indeks diyeti sadece zayıflama  amacıyla değil, sağlıklı bir yapı bakımından, hastalıklara yakalanma riskini azaltma açısından da son derece önemlidir.

 Yağ Deposu Azalıyor

Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenerek zayıflama  sürecine girmek,  yağ deposunu azaltmaya yardım eder. Düşük glisemik indeksle beslenmek, öğünleri azaltmanızda da etkilidir. Hem yağ yakmanızı sağlar hem de az yemenizi destekler. İnsülin direncini kırması bakımından da zayıflama  sürecine katkı sağlamaktadır. İnsülin direnci olan kişiler, bilindiği üzere kilo veremez.

 Enerji Kaybı Olmadan Diyet

Düşük glisemik indeksli yiyecek ve içeceklerle beslenmek, zayıflama  sürecinde enerji kaybınızı ve halsizlik hissini, uyku basması halini en aza indirir. Bunun da nedeni kan şekeri ile ilgilidir. Örneğin bir tabak pilav yemek sizde ağırlık hissi verir. Aynı şekilde tatlı yediğinizde de ağırlaştığınızı hissedebilirsiniz.  Ancak glisemik indeksi 50 ve altında olan besinler almanız bu hissi kaldırır. Çünkü besinin kana karışma hızı azalır. Zayıflama  da bu şekilde daha katlanılır hale gelir.  Ayrıca kalp, tansiyon, depresyon, diyabet gibi hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz. Uykunuz da düzene girer ve kendinizi çok aç hissetmeden öğünleri atlatırsınız.

Proteini Yüksek Besinler Ve Doğal Şeker

Zayıflama  sürecinizi glisemik indeksi düşük gıdalarla oluştururken, et ürünleri ve doğal meyve şekerinden yararlanabilirsiniz. Bu aynı zamanda katkı şeker maddesi almamak demektir. Ancak bazı meyvelerin glisemik indeksinin yüksek olduğu da bilinmelidir. Üzüm karpuz, muz gibi meyveler çok abartılmadan tüketilmelidir. Kiraz, şeftali, vişne, kavun gidi meyveler daha düşük GI değerine sahiptir. Tavuk eti gibi protein kaynaklarında da GI değeri  epey azdır. Zayıflama  sürecinize ciddi oranda katkı yapar.

Düşük GI Herkes İçin Uygun

Sanılanın aksine GI oranı düşük gıdalarla beslenmek sadece hastalar ve zayıflama amacında olanlar için değil, herkes için uygulanması gereken bir beslenme şeklidir.

 

 

Hakkında: volkan senemoglu

İlginizi Çekebilir

Basen Eriten Yiyecekler   

Kilo alırken ilk olarak basen ve göbek bölümü yağlanır.  Bu alandaki yağları gidermek için bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir