Anasayfa / Sağlık / Grip ilaçlarının ölümcül yan etkileri!
Grip ilaçlarının ölümcül yan etkileri! resized e23be e6e70599gripp 640x330

Grip ilaçlarının ölümcül yan etkileri!

Grip ilaçlarının bilinçsizce ve gerektiğinden fazla kullanılmasının kritik sıhhat meselelerine ne sebeple olabildiği söyleniyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anne Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Saraç, grip ilaçlarının tek sürü fazla iyileştirme edici özelliği olmadığını fakat ateş, burun akıntısı ve öksürük benzeri yakıntıları azalttığını ifade etti .

Grip ilaçlarında sempatik sistemi  ( özerk öfke sistemi) aktive eden ve bedende adrenalin salınmasına sokak açan maddeler meydana geldiğini ifade eden Saraç, “Bundan 5-10 sene öncesinde bu maddeler bu ilaçlarda tek sürü daha fazla yüksek dozdaydı. Bu sebeple yurtdışında tek takım grip ilaçları toplatıldı, tümüyle yasaklandı. Son Zamanlarda bu maddeler daha az şayet sonuçta sempatik sistemi aktive eden adrenalin salınımına ne sebeple olabilecek maddeler, tansiyon yüksekliğine ve çarpıntıya sokak açabiliyor ” diye sohbet etti .

Saraç, kalp damar sistemi hastalığı bulunanların, tansiyon ve çarpıntı şikayeti olanların grip ilaçlarını kullanırken kesinlikle profesyonel hekime müracaat etmesi gerektiğine dikkati çekti.

“Ölüme götüren hemen yan etkiler meydana çıkabiliyor”

Yüksek tansiyonu ve çarpıntısı durumda olan kişilere grip ilaçlarının tek sürü öneri edilmediğini belirten Saraç, şunları kaydetti:

” Olası olduğunca tek sürü fazla kullanılmaması gerekir fakat son zamanlarda her biri , bu ilaçları çerez benzeri kullanıyor. Grip ilaçları, çerez değil. Doktora girmek mahaline kontrol olmadan bu ilaçlar eczaneden alınarak tüketiliyor. Bu biçimde tüketimi tek sürü fazla öneri etmiyoruz. Yakıntıları azaltmak amaçlı gün içerisinde 1-2 defa alınabilir şayet bu ilaçların tek sürü uzunca zaman kullanılmaması gerekir. Kalp damar ve tansiyon hastalarının tek sürü daha bilinçli olmaları ve bu ilaçlardan fazla yüksek dozda kullanmaması gerekli . Sıhhatli insanlarda da tek sürü fazla alındığında sorunlar yaşanabilir. Bazen birey , çabuk iyileşmek amaçlı gün içerisinde 5-6 defa üstelik daha tek sürü ilaç alabiliyor. Bu Gibi vaziyetlerde ölüme götüren hemen yan etkiler meydana çıkabiliyor. Tekrardan kalp krizi ve tansiyon problemi da yaşanabilir.”

Bazı bilim adamlarının grip ilaçların grip müddetini uzattığını iddia ettiğini anlatan Saraç, “Normalde tek haftada iyileşme sağlanırken ilaçla bu zamanın 15-20 güne çıktığını iddia edenler var. Bazıları da grip ilaçlarının vakti uzatmadığı üstelik rahatlamak amaçlı kullanılabileceğini söylüyor. Ben de iyileşme müddetini uzattığını düşünenlerdenim. Tek Sürü fazla a

teş, öksürük ve halsizlik varsa profesyonel hekim tavsiyesiyle kullanılabilir” diye konuştu .

Doç. Dr. Bülent Saraç, gripte ilaç tüketimi mahaline bol sıvı/akışkan ve bitkisel çay tüketimi, C vitamini desteği ve istirahat önerdiklerini belirtti .

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir