Anasayfa / Sağlık / Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler
Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler hamile yemek 660x330

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekleri biliyor muydunuz? Makalemize göz atmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli olacaktır. Yumurta Yumurtanın hamilelere tüketimi iyi pişmiş olmasıyla tüketilmelidir. Çiğ ve az pişmiş yumurta şiddetli besin zehirlenmesine neden olabilir. Besin zehirlenmeleri ishal, halsizlik ve buluntı ile baş gösterir. Kafeinli içecekler Fazla miktarda kafein tüketimi erken doğum .
Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekleri biliyor muydunuz? Makalemize göz atmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli olacaktır.
Yumurta
Yumurtanın hamilelere tüketimi iyi pişmiş olmasıyla tüketilmelidir. Çiğ ve az pişmiş yumurta şiddetli besin zehirlenmesine neden olabilir. Besin zehirlenmeleri ishal, halsizlik ve buluntı ile baş gösterir.

Kafeinli içecekler
Fazla miktarda kafein tüketimi erken doğum ve düşük doğum yapmaya neden olabilir.

Çay
Çay, vücudun demir emilimini azaltıyor. Bu da kansızlığa yol açıyor.

Diyet ürünleri
Hamilelikte kilo alma kaygısı hanımların korkulu rüyasıdır. Ama unutulmaması gereken en önemli şey bebeğinizin sağlıklı besinlere ihtiyacı olduğudur. Sizin kullanacağınız diyet ürünleri ve tatlandırıcılar bebeğin eksik beslenmesine neden olacaktır.

Deniz ürünleri
Hamilelikte midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş yiyecekler de yumurta gibi besin zehirlenmesine neden olabilmektedir.

Çiğ etler
İçerdiği zararlı bakteriler rahatsızlığa sebep oluyor. Rahatsızlıkla aynı adı taşıyan parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Diğer yandan bu parazit, bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabiliyor; düşüklere neden olabiliyor.
Pastörize olmamış besinler
Bu dönemde bazı gıdalardan uzak durmakta fayda var. Özellikle küflü ve pastorize edilmemiş peynirlerden uzak durmalısınız. Pastorize edilmemiş yumuşak peynirlerde listeria adlı tehlikeli bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açıyor.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Grip ilaçlarının ölümcül yan etkileri! resized e23be e6e70599gripp 310x165

Grip ilaçlarının ölümcül yan etkileri!

Grip ilaçlarının bilinçsizce ve gerektiğinden fazla kullanılmasının kritik sıhhat meselelerine ne sebeple olabildiği söyleniyor. Cumhuriyet ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir