Anasayfa / Sağlık / Kanser Tedavisi Kısırlığa Neden Olabilir mi?
Kanser Tedavisi Kısırlığa Neden Olabilir mi? kanser k  s  rl  k

Kanser Tedavisi Kısırlığa Neden Olabilir mi?

Kanser çağımıızn en büyük sağlık sorunlarından birisidir. Dünyada her yıl milyonlarca insan kansere yenik düşerek hayatını kaybetmektedir. Özellikle zamanımızda artık kanser genç, yaşlı, çocuk demeden kişilerin karşısına çıkmaktadır. . Bu yazı dizimde kanser ilaçlarının kısırlığa yol açıp açamadığı üreme sağlığındaki olumsuz etkileri konuşacağız.

Yine yaşlı genç erişkinlerde yaş ayrımı olmadan en çok görülen kanser çeşitleri arasında tiroid bezi ,akciğer, kalın bağırsak, meme, rahim kanseri, lösemi kanseri çok sıkça görülmektedir.

Kanser Tedavisinin Üreme Sağlığına Verdiği Olumsuz Etkiler

Kanser hastalıklarına karşı uygulanan tedaviler hiç kuşkusuz insanların daha uzun yaşamasını sağlamaktadır.Birde hani derler ya madolyanın öteki yüzü var diye kanser tedavisinin üreme sağlığına olan olumsuz etkileri Kemoterapi, ışın radyoterapi gibi tedavi yöntemleri üreme sistemini olumsuz etkilediğinden kısırlık, erken menopoz gibi sorunlara neden olmaktadır. Kanser tedavisi yumurtalıklar ve rahimi olumsuz yönde etkilemektedir.

Kanser tedavsisinin yumurtalık ve rahim üzerindeki bu olumsuz etkileri yumurtalıklarda kısırlık ve erken menopoz olarak kendini belli ederken çocukluk çağı kanser hastaları için rahim üzerinde ise rahmin gelişimi ve kanlanması bozulduğundan kısırılığa neden olabilmektedir. Eğer kişi erişkin ise ve kanser tedavisi görüyor ise; ve bu süreç içerisinde hamile kalırlarsa düşük, erken doğum gibi problemler yaşayabilirler.Yine kanser ilaçlarının hepsi aynı toksik etkiye sahip olmasada dokusu üzerinde en fazla tahribata yol açtığı şüphe götürmeyen bir gerçek. Kanser tedavisinin dışında tedavi sırasında alınan tüm bu ilaçlar kitlesel ölümü kısırlık ve erken menopoza yol açabilir

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir