Anasayfa / Sağlık / Menopozun Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?
Menopozun Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir? menopoz

Menopozun Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

Menopozun Neden Olduğu Sorunlar

Menopoz döneminde yaşanılan östrojen ve testosteron kaybı kadının cinsel yönden isteksizliklere neden olabilir. Menopoz sonrası kadınların dokunma ve okşamaya karşı daha az hassastırlar. Ayrıca östrojen seviyesindeki bu düşüş vajinaya kanın azalması aynı zamanda vajinada kuruluğa neden olacağından cinsel ilişki sırasında vajinal kayganlaşmayı azalmasına neden olacaktır.

Östrojen seviyesindeki bu düşüş azalan cinsel isteksiliğin dışında diğer etkilerine gelince uykusuzluk sorunu başta olmak üzere, Mesane kontrolünde zorlanmaya, Depresyona,panik atak krizlerine neden olabilir.

Menopoz Sonrası Cinsel Yolla Geçebilecek Hastalıklar

Evet, menopoz sanıldığı gibi sizi cinsel hastalıklardan korumaz. Cinsel olarak aktif olduğunuz sürece bu menopoz sürecinde dahil cinsel ilişkiyle geçebilecek hastalıkları kapmak mümkün olduğunu unutmamak gerekir.Bu hastalıkların tedavisinde geç kalınması halinde AİDS gibi cinsel ilişkiyle geçen ölümcül hastalıklara neden olabilir.

Menopozda Cinsel Hastalıklara Karşı Korunma

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması… Vajina kuruluğundan şikayetçi olanlar kullanacakları kayganlaştırıcının su bazlı olmasına dikkat etmelidirler. Tek eşli olmaya dikkat edin Mümkünse cinselliği tek kişi ile yaşayın ve sürekli partner değiştirmeyin. Cinsel hastalık bulaşacağını düşündüğünüz yada şüphe duyduğunuz kişiler ile cinsel ilişkiye girmemeye özen gösterin. Rutin sağlık kontrollerşni ihmal etmeyin. En azından senede bir kez jinekolojik muayenelerinizi olun.

Yine aynı şekilde partneriniz ile ilgili cinsel hastalık geçeceğini düşünüyorsanız partneriniz sağlık kontrolünden geçmesi konusunda ısrarı davranın. Cinsel yolla geçen hastalıkların verdiği belirtiler hakkında araştırmalar yapın

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir