Anasayfa / Sağlık / Panik Atak İlaç Tedavisi
Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 640x330

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişiler seyrek ataklar arasında yıllar boyunca sessiz dönemler geçirebilir. Bu durum hastalığın tedavi edilmesi gerekliliği değiştirmez.

 

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak krizleri ve panik bozukluk fizyolojik olarak beyinde bazı maddelerin artıp azalmasından etkilenmektedir. Panik atak ilaç tedavisi ile beyindeki kimyasal maddeler etkilenerek kişide iyilik hali oluşması sağlanabilir. Hastalığın oluş mekanizması tam olarak aydınlatılamadığından tam olarak hangi ilacın iyi geldiği bilinmese de yapılan çalışmalar sonucunda faydalı olan ilaçlar görülmüştür. Bu ilaçlar arasında SSRI grubu ilaçlar, Trisiklik antidepresanlar ve Benzodiazepinler yer almaktadır. Hangi ilacın kullanılacağı ve faydalı olacağı doktor tarafından belirlenerek uygulanmalıdır. İlaç tedavileri dünya üzerinde en sık başvurulan panik atak tedavi yöntemlerinden biridir.

 

Özellikle psikolojik etkili ilaçlar kişiden kişiye farklı sonuçlar ve yan etkiler ile ortaya çıkarmaktadır. Uzun tedavi süresince hasta-hekim ilişkisi aksatılmamalıdır. Oluşabilecek yan etkilere karşı gerekli tedbirlerin hekim tarafından alınması sağlanmalıdır.

 

Davranışsal-Bilişsel Panik Atak Tedavisi

Psikoterapi ile panik atak tedavisi yapılan çalışmalar ile olumlu sonuçlar ortaya konmuştur. Hastalığın bilişsel-davranışsal temelleri bulunduğundan uzman bir psikiyatr tarafından yapılan telkinler kişinin düşünce dünyasında olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

 

Psikoterapi ile panik atak hastalarının hastalığa olan bakış açıları değiştirilmeye çalışılır. Duygu dünyasında kodladığı olumsuzluklar ve kaygılar gün yüzüne çıkarılarak mantık çerçevesinde değerlendirilmesi sağlanır. Aslında ortada hiçbir sebep olmadığı fikri hastada oluşturulmaya çalışılır. Ataklarla karşı karşıya geldiğinde düşünmesi gerekenler telkin edilir. Nefes egzersizleri ile kriz anındaki olumsuzluklardan kurtarılmaya çalışılır.

 

Panik Atak Tedavisinde Psikoterapi Mi İlaç Tedavisi Mi?

Panik atak kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kontrol altına alınmadığında ilerleyen dönemlerde daha şiddetli bir hal alabilir. Panik atak tedavisi mümkündür. Doğru tedavi sonrasında kişi kalıcı olarak bu sorundan kurtulabilir veya hafif seyirli, günlük hayatı etkilemeyecek şekle gelmesi sağlanabilir. Psikoterapi ile panik atak tedavisinin ve ilaç tedavisinin etkili olduğu yönler vardır. Sadece psikoterapi ile veya sadece ilaç tedavisi ile hastalıktan kurtulmak mümkün olabileceği gibi bazı durumlarda her iki tedavi yöntemini birlikte uygulamak gerekebilir.

Panik atak tedavisinin başarısı ilaç veya psikoterapi olmasından daha çok tedavinin doğru ve etkili bir biçimde uygulanmasıdır. Öncelikle hastanın içinde bulunduğu durumu tam ve doğru bir şekilde idrak etmesi gerekir. Bu durumdan kurtulabileceğini bilmeli ve buna inanmalıdır. Hasta – hekim – çevre üçlüsü tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Ruhsal bozukluğu bulunan kişiler toplumdan çok sık soyutlanmaktadır. Bu durum tedaviyi olumsuz etkileyecektir. Panik atak hastaları ataklar sırasında çıldırmış veya delirmiş gibi hissedebilir. Toplumun bu düşünceleri destekler yönde hareket etmesi kişiyi daha derin bunalımlara itecektir.

 

 

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Kamagra Jel Nasıl Kullanılır? cinsel 310x165

Kamagra Jel Nasıl Kullanılır?

Kamagra Jel Nasıl Kullanılır? Cinsel gücü arttırarak, farklı bir deneyim yaşama konusunda önemli bir konumda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir