Anasayfa / Sağlık / Şeker Hastaları İçin İnsülin İğnesine son
Şeker Hastaları İçin İnsülin İğnesine son   eker 630x330

Şeker Hastaları İçin İnsülin İğnesine son

Şeker hastalarına müjde! insülin iğnesi zorunluluğu artık tarih oluyor. Her gün birkaç iğne yapmak zorunda olan şeker hastaları artık rahat nefes alacak. Şeker hastalarının insülin iğnesi yerine bir sprey ile tedavi olabileceği ABD’de yapılan araştırma ile ispatlandı. Bu araştırmaya göre; hastaların yarısı insülin iğnesi kullanırken diğer yarısı burundan olmak üzere insülin spreyi kullandılar. Araştırma sonrasında her iki grubunda kan şekeri değerinin normale döndüğü görüldü. Üstelik kullanılan spreyin akciğerlere hiçbir zararı olmadığı da ortaya çıktı.

Türkiye’de 5 milyon olduğu tahmin edilen diyabet hastalarının beşte biri insülin kullanmaktadır. İnsülin tedavileri biri uzun etkili diğeri ise yemek sırasında yapılan kısa etkili Olmak üzere 4 doz olarak planlanıyor. Çocuk Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdullah Bereket ‘sanıldığı gibi enjeksiyon ortadan kalkmıyor. Sprey insülin 3 doz olarak kısa ve hızlı etkili insülinler yerine kullanılacak. Fakat gün boyunca kan şekeri kontrolü için uzun etkili muhakkak 1 doz insülin enjeksiyonu yapılması gerekecek. Özellikle TİP 1 diyabetliler için bu son derece önemli diye belirtti.’

Sprey insülin şimdilik çocuklarda kullanılmayacak. Sprey insülinin dezavantajları arasında ise sprey insülinin dozunun normal insüline oranla 15 kat daha fazla kullanılması gerektiği için maliyetinin çok yüksek olacağı gösteriliyor.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir