Anasayfa / Sağlık / şeker hastalığının tedavisi
şeker hastalığı şeker hastalığının tedavisi seker hastaligi diyabet

şeker hastalığının tedavisi

 

Vücutta her organın farklı bir görevi bulunmaktadır. Pankreasın görevi ise insülin adı verilen hormonu salgılamaktır. İnsülin hücrelerin enerji ihtiyacını karşılamaları için ihtiyaç duydukları glikozu yani şekeri içlerine çekebilmeleri için ihtiyaç duydukları en önemli maddedir. Eğer pankreas insülin salgılamazsa ya da salgılanan insülin hormonu çeşitli sebeplerle hücreler tarafından emilmezse bu durumda kandaki şeker seviyesi büyük bir hızla artar ve ortaya çıkan hastalığa şeker hastalığı adı verilmektedir. Şeker hastası olan kişilerin kan seviyesinde bulunan şekeri kontrol altında tutmamaları halinde kanda yükselen şeker adeta bir zehre dönüşmekte ve yavaş yavaş organların ölmesine neden olmaktadır. Bu nedenle şeker hastalığımutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Şeker hastalığının belirtileri arasında ilk sırada çok fazla su içme isteği yer almaktadır. Sıklıkla susayan ve eskiden olduğundan daha fazla su içme isteği duyan kişilerin mutlaka glikoz testi yaptırarak şeker hastası olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Yine çok fazla idrara çıkmak özellikle de geceleri sık idrara çıkmak şeker hastalığının belirtisi olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda şeker hastalığı son derece sık görülmekte olup böyle bir alışkanlığı olmamasına rağmen geceleri yatağını ıslatmaya başlayan çocuklarda ilk olarak bu ihtimali akla getirmelidir. Özellikle de birinci dereceden yakın akrabaları arasında şeker hastalığı bulunan çocuklarda bu tip belirtilerin görülmesi halinde gereken testler mutlaka hiç vakit kaybedilmeden yaptırılmalıdır.

Bunlara ek olarak kronik yorgunluk, aşırı şekilde yemek yeme isteği ve iştahın birden çok fazla açılması, oluşan küçük yaraların dahi çok yavaş bir şekilde iyileşmesi, görmede yaşanan küçük sorunlar ve görüşün bulanıklaşması ve çok fazla su içilmesine rağmen ciltte meydana gelen kuruma şeker hastalığı belirtileri olarak kabul edilmektedir. Düzenli beslenen ve diyetlerine birebir uyan şeker hastalarında tedavi süreci son derece kolaylaşmakta ve kontrol altında tutulan kan şekeri nedeni ile şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan yan etkiler minimuma indirilebilmektedir. Bu nedenle şeker hastalığıtanısının konulduğu hastaların mutlaka diyete başlamaları ve doktorlarının vermiş olduğu diyet listesine mutlaka harfiyen uymaları zorunludur.

Kandaki şeker seviyesinin kontrol altında tutulmadığı durumlarda başta beyin kanaması olmak üzere kalp ve böbrek hastalıklarının oluşması kaçınılmazdır. Yine yüksek şekerin en çok zarar verdiği organ gözdür ve diyete uyulmadığı takdirde görme sinirleri yüksek şeker nedeni ile tahrip olarak görmede kalıcı kaybın oluşması gibi önemli riskler artmaktadır. Şeker hastalığı kendi içerisinde tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Pankreasın insülin üretmediği ya da yeteri kadar insülin üretemediği şeker hastalıkları, Tip 1 diyabet olarak isimlendirilmektedir. Tip 2 diyabet hastalığı ise insülinin salgılanmasına rağmen hücreler tarafından alınamaması halinde gelişmektedir.

Şeker hastalığı ile ilgili olarak merak ettiğiniz soruların yanıtlarını alabileceğiniz bir hekimi ziyaret etmek olacaktır. Devlet Hastanesi tarafından kurulan ve şeker hastalığı ile mücadele konusunda en büyük yardımcınız olacak site “diyabet nedir?” sorusunun yanıtını alanında uzman doktorlar tarafından verirken diyabet yönetimi bölümü ile ise hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını size sunmaktadır. Diyabet polikliniği, şeker hastalığıile barışık bir şekilde yaşamanızı sağlarken bu hastalığın günlük hayatınızda size bir engel olmasını önleyecek basit alışkanlıkları kazanmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Sizde siteyi hemen ziyaret ederek diyabet hastalığı ile mücadele konusunda gereken tüm bilgileri edinirken aynı zamanda şeker hastalığının tedavisi ile ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri de yakından takip etmenizi sağlayacaktır.

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Panik Atak İlaç Tedavisi panik atak temsili 310x165

Panik Atak İlaç Tedavisi

Panik atak hastalığı olarak bilinen panik bozukluklar toplumda her 60-70 kişide bir görülmektedir. Atakların seyri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir